Tych pierożków nie je się widelcem, a ich wnętrze zachwyca soczystością . Poznaj przepis na chinkali
W wielu zakątkach globu serwowane są różnego rodzaju pierogi. Tradycyjne chinkali są przygotowywane z ciasta pierogowego i m.in. mięsnego farszu z mielonej baraniny, wieprzowiny i wołowiny lub jagnięciny. Idealne chinkali mają wilgotny, wyrazisty w smaku farsz. Przygotowanie pierożków chinkali nie wymaga wyjątkowych umiejętności kulinarnych i spędzania wielu godzin w kuchni. Wypróbuj nasz przepis i zanurz się w kulinarną tradycję gruzińskiej kuchni.
Prawdziwe chinkali nadziewa się farszem mięsnym, z którego podczas gotowania pierożków wytwarza się rosół. To on nadaje potrawie wyjątkowy smak i aromat. Zobacz, jak zrobić i jeść chinakli, by nie wyciekł z nich bulion.
Przepis: Chinkali
Gruzińskie pierożki chinkali to sakiewki z ciasta wypełnione są mięsem i bulionem.
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Gruzińska
- Czas przygotowania
- 40 min.
- Czas gotowania
- 10 min.
- Liczba porcji
- 4
Składniki
- 2,5 szklanki mąki pszennej
- 3/4 szklanki ciepłej wody
- 1 łyżka stopionego masła
- 1/2 łyżeczki soli
Na farsz:
- 250 g udźca wołowego
- 200 g łopatki wieprzowej
- 3/4 szklanki zimnego bulionu warzywnego lub mięsnego
- 2 ząbki czosnku
- 1 mała cebula
- 1 świeża kolendra
- 1 świeża natka pietruszki
- sól i pieprz do smaku
Sposób przygotowania
- Uszykowanie ciastaMąkę pszenną przesiej do miski lub na stolnicę. Dodaj sól, stopione masło i ciepłą wodę. Wyrób jednolite, elastyczne ciasto. Ciasto do chinkali możesz również przygotować zgodnie z ulubionym przepisem na ciasto pierogowe. Gotowe ciasto owiń folią spożywczą i odstaw, żeby odpoczęło.
- Przygotowanie składników farszuWołowinę i wieprzowinę umyj, osusz papierowym ręcznikiem i zmiel. Cebulę obierz i bardzo drobno posiekaj. Czosnek przeciśnij przez praskę. Świeżą kolendrę i natkę pietruszki umyj, osusz papierowym ręcznikiem i posiekaj.
- Mieszanie farszuMielone mięso wołowe i wieprzowe przełóż do miski. Dodaj drobno posiekaną cebulę, przeciśnięty przez praskę czosnek, 4 łyżki posiekanej kolendry, 2 łyżki posiekanej natki pietruszki, sól i świeżo zmielony pieprz do smaku Wymieszaj składniki dłonią, a następnie zacznij stopniowo dodawać zimny bulion. Wmieszaj bulion w mięso i wyrób masę mięsną. Farsz powinien być dobrze napowietrzony i wilgotny, ale nie może być zbyt rzadki. W zależności od rodzaju mięsa do przygotowania masy mięsnej możesz potrzebować mniej lub więcej bulionu.
- Formowanie i nadziewanie pierożkówCiasto podziel na 4 części. Na podsypanej mąką stolnicy rozwałkuj każdą część na placek o grubości 3-4 mm, a następnie wykrawaj kółka – najlepiej w tym celu sprawdzi się niewielka miseczka o średnicy 12-13 cm. Na środku każdego kółka ciasta ułóż 1 łyżkę farszu. Formuj małe sakiewki, sklejając brzegi ciasta na zakładkę. Jeżeli ciasto nie chce się lepić, możesz zwilżyć jego brzegi odrobiną wody.
- GotowanieGotowe chinkali gotuj w osolonym wrzątku lub bulionie do miękkości – około 10 minut od momentu wypłynięcia na powierzchnię.
Chinkali podawaj gorące. Możesz polać sakiewki z mięsnym nadzieniem odrobiną klarowanego masła i posypać świeżą kolendrą lub natkąpietruszki.
Jak jeść chinkali?
Ze względu na znajdujący się we wnętrzu pierożków bulion, chinkali nie je się nożem i widelcem. Oto instrukcja, jak należy jeść chinkali:
- Chwyć za ogonek, by stabilnie trzymać pierożek, aby nie rozlać bulionu po ugryzieniu.
- Delikatne ugryź bok chinkali, aby uwolnić gorący bulion. Możesz delikatnie wyssać bulion, zanim przejdziesz do jedzenia reszty pierożka.
- Po wypiciu bulionu, zjedz farsz i resztę ciasta, ale nie twardą końcówkę.
Tradycyjnie chinkali je się rękoma, a twarde końcówki pozostawia się na talerzu jako dowód na to, ile pierożków się zjadło.
Chinkali – przydatne wskazówki
Nadzienie do chinkali możesz przygotować z różnych rodzajów mięsa mielonego oraz z dodatkiem ulubionych ziół i przypraw np. chili. Do ciasta możesz dodać jajka lub jedynie mąkę, wodę i sól. Bulion (ewentualnie rosół) dodawany do farszu na chinkali możesz zastąpić zimną wodą, ale z bulionem pierożki są smaczniejsze, farsz jest bardziej soczysty.
Doskonale smakują nie tylko mięsne chinkali, ale także chinkali wegetariańskie np. z nadzieniem z soczewicy, ciecierzycy lub grzybów.